23’üncü Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali 7-14 Mayıs tarihleri arasında biletsiz ve limitsiz olarak online gerçekleşecek. Festivalin teması ise pandemi günlerine atıfta bulunmak üzere değiştirildi: ‘Evde kaldık!’
Kadın yönetmenlerin filmlerini 22 yıldır aralıksız olarak sinemaseverlerle buluşturan Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 23’üncü yılında ilk kez online düzenlenecek. 7-14 Mayıs 2020 tarihlerinde gerçekleşecek festivalin filmleri, pandemi koşulları nedeniyle online ortamda gösterime girecek. Başlangıçta 'doğa' olarak planlanan festivalin teması da 'EvdeKaldık' olarak değiştirildi. Bu yıl Türkan Şoray'ın başkanlığını üstlendiği festivalde; 35 kişilik danışma kurulu tarafından seçilen, son bir yıl içinde kadın yönetmenlerin çektiği filmler yer alacak.
Emekçilere armağan
Festivalin Onursal Başkanı Türkan Şoray online gerçekleşen basın toplantısında şunları söyledi: “23 yıldır hayatımızı zenginleştiren Uçan Süpürge Festivali, bu dayanışmaya kendi rengini katacak. Bu kez Ankara’da değil tüm Türkiye’de, tüm dünyada açılacak. Hepsi son bir yılda çekilmiş 1301 film arasından özenli bir seçki var. Bu festival bir kez daha toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle cesurca savaşan kadınlara ve dünyayı daha yaşanır bir yer kılmak için çalışan bütün emekçilere bir armağan”. Yapılan açıklamada bu yıl 101 ülkeden kadınlara ulaşılmasının hedeflendiği festivalde, Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu'nun (FIBRESCI) tarihinde ilk kez online jürilik yapacağı belirtildi. Ayrıca, festival filmlerine Uçan Süpürge Vakfı'nın internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabileceği duyuruldu.
76 film evinize gelecek
Festival ekibinden Dicle Kızılkan ise 23’üncü yılın filmleriyle ilgili bilgi verdiği konuşmasında şunları söyledi: “Coğrafi engellemenin olmadığı, biletsiz ve limitsiz 23’üncü Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali kapsamında, 7- 14 Mayıs tarihleri arasında 76 film gösterimini çevrimiçi (online) yapacağız. Gösterim programını, izlenceyi pek çok farklı etkeni göz önüne alarak hazırladık. Festivalin bu yıl online yapılacak olması, resmi festival ismimizdeki ‘uluslararası’ tabirinin hakkını vermemizi sağlayacak ayrıca festivalimize salt 31 farklı ülkeden gösterdiğimiz 76 filmle değil, seyircilerimizin çeşitliliğiyle de farklı bir boyut getirecek. Dolayısıyla farklı saat dilimlerinden veya yaşam alışkanlıklarından olan seyircilerimiz için her filmi 24 saat içinde 2 defa göstereceğiz. Aynı şekilde, evde kalamayıp çalışmak zorunda olanları, özellikle kadınları da düşünmeliydik. Farklı kategorilerden olmak üzere, festival kıtası olan Afrika’nın seçkisinde 12, festival ülkesi olan İrlanda’nın seçkisinde 8 film var. Kısa kurmacada 19, deneyselde 7, animasyonda 5, belgeselde 14, uzun metrajda 11 filmi izleyicilerimizle buluşturacağız. Kadınlar bu hayatta ne yaşıyorsa, neleri dert ediyorsa kameranın gözü 23’üncü yılda da yine bunları görüyor. Dileriz festivalimiz, kameranın gördüklerini her kesimden insana ulaştırmaya yarar. Sokak, ev, emek, cinsellik, aile, çocuk evlilik, göçmenlik gibi pek çok temayı işleyen filmlerin oluşturduğu festival programında filmler; ‘Pembesiz Mavisiz’, ‘Yersiz Yurtsuz’, ‘Arafta’, ‘Kabuğunu Kırmak’, ‘Olay Yeri: Aile’, ‘Evde Kalamayanlar’, ‘Erkekliğin İdeolojik Aygıtları’, ‘Sokakta’ ve ‘Evde’ bölüm isimleri altında seyirci ile buluşacak.”