Sümeyye Boyacı, Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda kadınlarda 50 metre sırtüstü finalinde rakibinden sadece 3 salise geride kalarak gümüş madalya aldı.
2003 yılında bir akvaryuma gitti ve balıklara baktı. “Onlar yüzebiliyorsa, ben de yüzebilirim” diye düşündü ve yüzmeye başladı. Bugüne dek bir çok yarışmaya katıldı. 2018 Ağustos ayında, Dublin'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda, 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya kazandı. 15 Eylül 2019’da ise, Sümeyye İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda aldığı gümüş madalyayla tüm dünyayı kendisine bir kez daha hayran bıraktı.
Doğumundan itibaren iki kolu olmayan Sümeyye Boyacı aynı zamanda kalça çıkıklığına sahip.Dünya şampiyonasındaki rakibinin kolları olması ona 3 saliselik bir avantaj sağlamış olabilir. Fakat Sümeyye’nin sözleri altın değerinde ve mücadele gücü inanılmaz: “"Ben cumhuriyet tarihimizin yüzmedeki ilk kadın dünya ikincisi oldum. Bu da benim için çok büyük bir gurur."