Finish Türkiye, yeni reklamında erkekleri mutfağı paylaşmaya davet ediyor.
Finish Türkiye, cinsiyet eşitliğini murfağa taşımayı amaçlayan yeni kampanyasında ürün yerleştirme ve reklam filmini bir arada kullanıyor.
Kadın dizisinde kullanılan ürün yerleştirmede, Feyyaz Duman’ın oynadığı Arif karakteri bulaşık makinesini doldurup deterjanı yerleştiriyor.
Marka, bu uygulamanın tamamlayıcısı olan ve yine Feyyaz Duman’ın oynadığı yeni reklam filminde ise erkeklere “Sizce de mutfağı paylaşma zamanı gelmedi mi?” sorusunu yöneltiyor.
Finish’in yeni reklamı, aktörün kendisini “oyuncu ve bekar” olarak tanıtmasıyla başlıyor. Bekar olmanın, her işini kendi görmesi anlamına geldiğini belirten Feyyaz Duman, mutfakta gün geçtikçe daha iyi yemekler çıkardığı yolculuğunu özetliyor. Tabii ki her yemeğin sonu bulaşığa geliyor ve Feyyaz Duman, bulaşığın yemekten daha büyük bir sorun olduğunu belirtiyor. Çünkü yalnız yaşayınca bulaşık makinesi kolay dolmuyor, bulaşıklar bekledikçe kirler kuruyor. Bu işi çözmek için annesine danışan Duman, Finish Quantum’la tanışıyor. Duman mesajını “Bekarlık bitse de mutfak bende” diyerek tamamlıyor.
Reklamlar ve dizilerde cinsiyet eşitliği
Finish’in “Sizce de mutfağı paylaşma zamanı gelmedi mi?” mesajlı kampanyası, reklamlar ve dizilerde cinsiyet eşitliğini savunan gündemdeki projeleri desteklemesi açısından anlamlı:
- Daha önce Eşit Adımlar’da detaylı olarak yer verdiğimiz Televizyon Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırması’nın çıktılarına göre, en çok izlenen 12 dizinin 7’si erkek odaklı kurgulanmış ve erkek egemen evrenler kurmuş durumda. Her 3 kadından biri ev kadını rolünde. Ev işi içerikli sahnelerin yüzde 92’si kadın karakterlerde, iş içerikli söz ve eylemlerin yüzde 82’si erkek karakterlerde. Bu anlamda, dizide mutfakta görünen erkek kahraman, kalıp yargıların yıkılması açısından doğru bir örnek oluşturuyor.
- Türkiye’deki Effie Ödüllü Televizyon Reklamlarının 10 Yıllık Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi'ne göre ise kadın ana karakterlerin sadece yüzde 10’u işyerinde gösteriliyor. Araştırmaya göre ana karakterlerin yüzde 65’i erkek, yüzde 35’i kadın. Araştırma sonuçlarına göre reklamlarda kadın ana karakterlerin yüzde 43’ü ev ortamında gösterilirken sadece yüzde 10’u işyerinde tasvir ediliyor. Evi çekip çeviren rolünde erkek ana karakter neredeyse hiç yok. Evi çekip çeviren rolündeki kadın ana karakter oranı ise %27.
Reklamverenler Derneği, geçtiğimiz haftalarda, reklamda toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yönelik çözümler üretme hedefiyle çalışmalar gerçekleştireceğini duyurmuş ve tüm reklamverenleri kalıp yargılarla mücadele etmeye davet etmişti. Finish’in yeni reklamı, reklamda cinsiyet eşitliği hedefi için iyi bir örnek.
Son olarak, markanın 8 Mart Kadınlar Günü kapsamında hazırladığı reklamda #mutfaktabirlikte hashtag'ini kullanarak "kadınlarla hayatı paylaşan erkekleri, mutfağı da paylaşmaya" davet ettiğini de ekleyelim.