Kadınların ekonomik ve sosyal konumlarını güçlendirecek Kız Kardeşim eğitimleri için siz de gönüllü olabilirsiniz.
Kadınların ekonomik ve sosyal anlamda güçlenmesini ve bölgesel ekonomik kalkınmada etkin rol oynamalarının sağlanmasını amaçlayan Kız Kardeşim Projesi, kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve beceriler edinmesini destekliyor. Proje kapsamında kadınlara, kişisel finansal kaynaklarının doğru yönetilmesi, girişimcilik konusunda farkındalığın artması, bilgi teknolojileri hizmetlerinin doğru kullanılması gibi pek çok farklı alanda eğitimler sunuluyor.
2018’de başlatılan Kız Kardeşim Projesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Coca-Cola Türkiye işbirliğinde hayata geçiriliyor. Projenin ilk yılında Türkiye’nin 30 farklı ilinde gerçekleştirilen eğitimler aracılığıyla 10.000’e yakın kadına ulaşılıyor.
Kız Kardeşim Projesi ikinci yılına yeni gönüllülerin desteğiyle etki alanını genişletecek bir dizi eğitimle başlıyor. Proje, bilişim ve finansal bilinç konularına odaklanan eğitimleri için gönüllü eğitmenler arıyor. Seçilen 60 gönüllü öğretmen 20-24 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenecek eğitmen eğitimlerine katılacak. Gönüllü eğitmenlerin yerel eğitimler vermeleri, bir yıllık dönemde en az 150 kadına ulaşmaları ve verdikleri eğitimleri raporlamaları bekleniyor.
Kız Kardeşim Projesi kapsamında verilen eğitimlerde aşağıdaki konular işleniyor:
Finansal Bilinç Müfredatı
- Bireyler için Finansal Bilinç Eğitimi (Kadınların kişisel mali kaynaklarını doğru yönetebilmeleri ve temel finansal hizmetleri tanımaları)
- Uygulamalı Temel Finans Eğitimi (Girişimci ve girişimci adaylarının küçük ve orta ölçekli işletmelerde temel finansal operasyonlarını verimli yönetebilmeleri)
Bilişim Müfredatı
- Dijital Okuryazarlık Eğitimi (Kadınların dijital okuryazarlık ve internet güvenliği konularında farkındalıklarının artması)
- Ebeveyn ve Bilgi Güvenliği Eğitimi (Katılımcıların internet kullanımındaki ebeveyn bilgi güvenliği donanımlarının artması)
Kız Kardeşim Projesi gönüllü eğitmenliğine kimler başvurabilir?
- Kadın çalışmaları alanında deneyim / ilgi sahibi,
- Sivil toplum alanında gönüllü olmak isteyen ve bu alanda çalışma motivasyonuna sahip,
- Yılın büyük bir bölümünde proje illerinden birinde ikamet edecek /okuyacak,
- ‘Bilişim’ ve/veya ‘Finansal Bilinç’ alanına ilgisi ve yeterliliği olan 18 yaş üstü kişiler başvuruda bulunabilir.
Eğer siz de bu konularda gönüllü eğitmenlik yaparak kadınların güçlenmesine destek vermeyi düşünürseniz, 10 Şubat 2019’a kadar Kız Kardeşim Projesi internet sitesi aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz.