KAGİDER'in 2010'dan bu yana düzenlediği Geleceğin Kadın Liderleri’ eğitim programında bu yıl 100 genç kadın sertifika almaya hak kazandı.
Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) 2010 yılında Dünya Bankası desteğiyle hayata geçirdiği ‘Geleceğin Kadın Liderleri’ projesi kapsamında 2018 eğitimleri gerçekleşti.
Bu sene yaklaşık 1500 başvurunun alındığı projenin eğitimleri 25 - 26 Ekim tarihlerinde Trabzon’da yapıldı. Genç kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımını artırmak amacıyla hayata geçirilen ‘Geleceğin Kadın Liderleri’ yeni dönem eğitim programı sonucunda 100 genç kadın sertifika almaya hak kazandı. Bugüne kadar projeden mezun olan kadınların sayısı 700’e ulaştı.
Projede, iki gün süren eğitim programı çerçevesinde iş hayatına yönelik temel bilgi ve beceriler, kariyer geliştirme ve yönetmeye yönelik bakış açısı ve işe giriş becerileri başlıkları altında eğitimler verildi. Ayrıca katılımcıların hem girişimciler hem de profesyonel hayattan rol modeller ile bir araya gelmeleri, farklı sektörlerden şirket temsilcileriyle buluşmaları sağlandı.
KAGİDER Başkanı Sanem Oktar: “Hedefimiz genç kadınların önündeki engelleri kaldırabilmek”
Türkiye’de her dört kadından ancak birinin çalışma hayatı içinde yer aldığını belirten KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, ‘Geleceğin Kadın Liderleri’ projesiyle bu oranı artırmayı hedeflediklerini söyledi. Oktar, TÜİK tarafından 2017 yılında açıklanan “İstatistiklerle Kadın 2017” raporuna da değindi. Rapora göre; 2016 yılında, Türkiye´de 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin oranı yüzde 46.3. Bu oran erkeklerde yüzde 65,1, kadınlarda ise yüzde 28 oldu. Yönetici pozisyonundaki kadınların oranıysa 2016 yılında yüzde 16.7. Şirketlerde üst düzey ve orta kademe yönetici pozisyonundaki kadın oranı 2012 yılında yüzde 14.4 iken, 2016 yılında yüzde 16.7 oldu. Kadınların mücadele etmekten asla vazgeçmediğini belirten Oktar, “Kadınlarla erkeklerin eşit fırsatlara erişemediği her alan bizim için dengelenmesi ve müdahale edilmesi gereken bir alandır. Kız çocukları, kadınlar, genç kadınlar pek çok zorlukla karşılaşırken, onların yaşamlarını iyileştirecek tek bir destek, tek bir olumlu adım bile hayatlarını bambaşka bir yöne götürmeye yetebiliyor. Çünkü kapı bir kez açıldığı zaman, o kız çocukları, kadınlar, genç kadınlar mücadele etmekten asla vazgeçmiyor; giderek güçleniyor, başka kız çocuklarını, kadınları, genç kadınları da güçlü kılmak için çaba sarf ediyorlar. Hedefimiz hep birlikte genç kadınların önündeki engelleri kaldırabilmek ve bu yolda birlikte başarılara imza atmaktır. Geleceğin Kadın Liderleri projesi bu hedefler doğrultusunda 2010 yılında uygulamaya başladığımız, sürdürülebilir, önemli bir projedir” dedi.