Bilgisayar oyunları genellikle kadınların az görüldüğü bir alan olarak bilinse de, son dönemde dünyada ve Türkiye’de bu alanda çarpıcı bir değişime şahit oluyoruz.
Bilgisayar oyunları genellikle kadınların az görüldüğü bir alan olarak bilinir. Oyun programlarını hem yapanlar, hem piyasaya sürenler, hem de oynayanların ağırlıklı olarak erkekler olduğu yönünde hakim bir kanı var. Ancak, son dönemde dünyada ve Türkiye’de bu alanda çarpıcı bir değişime şahit oluyoruz.
Newzoo Consumer Insights tarafından yapılan dijital oyun alanında tüketici davranışlarını inceleyen ve 13 ülkede 10-65 yaş arası tüketicileri kapsayan bir araştırmaya göre bilgisayar oyunları tüketiminde kadın ve erkekler arasındaki fark giderek azalıyor.
Araştırmaya göre kadınlar oyun tüketicilerinin %46’sını oluşturuyor. Araştırma sonuçlarını inceleyen George Osborne kadınlarla erkekler arasında oyun ve platform tercihlerinde bazı farklılıklar olduğunu, ancak bunların çok büyük olmadığını, abartılmaması gerektiğini belirtiyor.
Kadınların bilgisayar oyunlarına katılımını, özellikle kadın oyun tasarımcılarını desteklemek için çeşitli platformlar bulunuyor. Bu platformlardan en aktif olanlarından biri
WIG (Women in Games). WIG'in düzenlediği Women in Games Europe konferansında oyun tasarımı, bilinçdışı önyargıların anlaşılması, sanal gerçeklik gibi konular işleniyor.
Türkiye'de durum
Bu yıl İstanbul da bu konuda ilginç buluşmalara sahne oluyor. WIG’in Türkiye bacağında yer alan OYUNDER Mart ayında Dünya Kadınlar günü kapsamında İTÜ Magnet etkinliğinde Türkiye’nin Ankara, Burdur, Kocaeli ve İzmir gibi illerinden 80 kadın öğrenciye oyun tasarımcılığı konusunda eğitim verdi. Ayrıca Büyük Buluşma etkinliği kapsamında sektörün önde gelen 300 profesyonelini ve girişimcisini buluşturan networking party etkinliği gerçekleştirildi.
Etkinlik sırasında OYUNDER yönetim kurulu üyeleri Özge Çarıkçı, Deniz Vural ve Gram Games’den Ayla Kara Çoban piyasaya yeni çıkardıkları oyunlarını tanıttılar.
Türkiye’de kadınlar tarafından tasarlanan yaratıcılık ve yenilikçilik yönü gelişmiş oyunlar az sayıda olmakla birlikte artıyor. Örneğin Simay ve Eray Dinç dünyanın ilk mobil sinematografik oyununu geliştirdiler ve oyun Apple tarafından Türkiye’nin en iyi mobil oyunu seçildi.
Oyun dünyasında kadın olmak
OYUNDER kurucusu ve sektörün önde gelen tasarımcılarından
Simay Dinç, Türkiye’de dijital oyun sektörü ve sektörde kadınlarla ilgili aşağıdaki bilgileri veriyor:
- Türkiye’de mobil oyuncularının yüzde 51’i kadın ama oyun üreten kadınların oranı yüzde 22.
- Dünyada oyun endüstrisi 109 milyar dolarlık bir sektör. Bunun 46 milyar dolarını mobil oyunlar oluşturuyor ve her geçen gün hızlı bir şekilde büyüyor.
- Türkiye’nin mobil oyun sektöründe yarattığı değer 750 milyon dolarlık seviyesinde. Oyun pazarı her yıl yaklaşık yüzde 30 oranında büyüyor.
- Türkiye pazarında oynanan oyunların %95’i yurtdışı kökenli, yerli oyunlar %5’i geçmiyor.