Koronavirüs nedeniyle ekonomide yaşanan olumsuzluklar sonucu, kadınların çalışma hayatında maruz kaldığı eşitsizliğin artabileceğine vurgu yapan Yanındayız Derneği ekonominin paydaşlarına seslendi; “İşten çıkarmalarda toplumsal cinsiyet eşitliği ilkelerine özen gösterilmeli. Kadın girişimcilere sağlanan kredilere hassasiyet gösterilmeli.”
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ekonomileri de olumsuz etkiliyor. Üretim ve ticari faaliyetlerin yavaşlaması, pek çok yerde durması sonucu yakın gelecekte işten çıkarmalarda artış bekleniyor. Erkeklerin aktif katılımıyla, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla Mayıs 2018’de kurulan Yanındayız Derneği; özellikle kadınların çalışma hayatında maruz kaldığı eşitsizlik ve ayrımcılığın daha da artacağından kaygı duyduğunu vurgulayan bir açıklama yaptı. Yanındayız’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
Dengesizlikler daha da artacak
Koronavirüs salgını bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomiyi etkiliyor. Birçok işyeri kapandı, kısmi karantina koşulları ya da sokağa çıkma yasaklarıyla bireyler evlerine çekildi. Üretim ve ticari faaliyetler güç kaybediyor, yer yer durma noktasına geliyor. Etkilenen işyerlerinde, çalışanların bir bölümü ücretli ya da ücretsiz olarak izne çıkarılıyor. Bir kısım çalışan ise işini kaybediyor. YANINDAYIZ Derneği olarak, yaşanan her krizde olduğu gibi, şimdi de özellikle kadınların çalışma hayatında, içinde bulundukları eşitsizlik ve ayrımcılığın daha da artacağından endişeliyiz. Kadınlar; zaten işgücüne katılma oranından istihdama, ‘eşit işe eşit ücret’ten eğitim seviyelerine, üst düzey yöneticilikten ücretsiz ev işçiliğine, ekonominin her alanında eşitlikten uzak ve dezavantajlı konumda. Uzmanların, salgının en iyimser tahminle 3-6 aylık vadede kontrol altına alınabileceği, Türkiye’de ekonominin yüzde 5’e yakın küçülebileceği, 2020 yılında 1-3 milyon arasında çalışanın işini kaybedebileceği yönündeki öngörüleri karşısında, kadınlar aleyhine olan mevcut dengesizliklerin daha da artacağından kaygılıyız.
Cinsiyet eşitliği ilkelerine özen gösterilmeli
YANINDAYIZ Derneği olarak, bu düşüncelerle, ekonomik hayatın bütün paydaşlarına çağrıda bulunuyoruz: Koronavirüs salgını nedeniyle işletme ve kuruluşlarda işten çıkarma kararlarının kaçınılmaz hale gelmesi halinde, toplumsal cinsiyet eşitliği ilkelerine özen gösterilmeli. İstihdamdaki payları zaten düşük olan sektörlerde, kadınlar lehine denge gözetilmesi en temel ilke olmalı. Kadın girişimcilerin son dönemlerde önemli ilerlemeler gösterdiği küçük işletmelere kullandırılan krediler konusunda özellikle hassasiyet gösterilmeli. Kamu kaynaklarından zor durumdaki ailelere sağlanan doğrudan desteklerin en verimli şekilde kullanımının kadın eliyle olduğu dikkate alınmalı. Ekonomide ve çalışma yaşamında toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesini, koronavirüs salgınına rağmen devam ettirenlerin YANINDAYIZ!
www.yanınızdayız.org