‘Reklamlar Değişir, Toplum Değişir’ kampanyası, kalıplaşmış toplumsal cinsiyet rollerini yıkmak üzere başlatıldı.
Reklamlar değişirse, toplumun da değişeceğini vurgulayan ‘Reklamlar Değişir, Toplum Değişir’ kampanyası, Reklamverenler Derneği, Reklamcılar Derneği ve ARVAK (Açıkhava Reklamcıları Vakfı) desteğiyle hayata geçirildi. Kampanya görselleri, İstanbul, Ankara ve İzmir’deki bilbordlarda yer almaya başladı. #Reklamlardeğişirtoplumdeğişir etiketiyle Reklamverenler Derneği Instagram hesabında yayınlanan kampanyada, reklamlarda rastlanan cinsiyetçi roller değiştirilerek sunuldu. Kreatif çalışmaları Concept tarafından yapılan kampanyanın basın, dijital ve radyo gibi mecraların da desteği ile geniş kitlelere ulaşması sağlanacak.
Unstereotype Alliance Türkiye’nin ilk çalışması
Reklamverenler Derneği bünyesinde oluşturulan Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu öncülüğünde, UN Women koordinasyonuyla hayat bulan Unstereotype Alliance Türkiye’nin lansmanı Aralık 2019’da gerçekleşmişti. Unstereotype Alliance Türkiye’nin hedefleri arasında; reklam içeriğinde klişelerden arındırılmış, eşitlikçi tasvirler için şirketlerin uyması gereken ilke ve kılavuzların geliştirilmesi, halk arasında farkındalık yaratan iletişim yolları aracılığıyla kalıp yargılara ve ayrımcılığa son verecek eylemlerin teşvik edilmesi bulunuyor.
Kadın görünürlüğü yüzde 40
‘Effie Ödüllü Reklamların Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi’ araştırmasının çarpıcı sonuçlarından yola çıkarak hazırlanan kampanyada, toplumsal cinsiyet rollerine karşı çıkılıyor. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu'nun son Effie Ödüllü reklamlar raporunda, reklamlardaki erkek görünürlüğünün yüzde 60, kadın görünürlüğünün ise yüzde 40 olarak gerçekleştiğini ortaya konmuştu.