İstanbul Ticaret Odası liderliğinde başlatılan ‘Yükselen Markalar’ projesi ile kadın girişimcilerin global bir marka oluşturarak katma değeri yüksek ürünlerle ihracat yapmasına destek sağlanması hedefleniyor.
Kadın girişimcilerin markalaşmalarının sağlanması, kültürel öğeleri taşıyan ürünlerin tasarlanması, sergilenmesi ve pazarlanmasına katkıda bulunulması, yurt dışında bilinen global bir marka oluşturularak katma değeri yüksek ürünlerle ihracat yapılmasına destek olunmasını hedefleyen ‘Yükselen Markalar’ projesi başladı. Proje, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) liderliğinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu (İKGK) ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) iş birliğinde hayata geçirildi.
416 kadın girişimci kabul edildi
Projeye, 655 kadın girişimci başvururken bunların katılım koşullarını sağlayan ve kendi ürünlerini üreterek satış yapmaya başlamış 416’sı kabul edildi. Bunların çoğu ağırlıklı olarak moda, tekstil, tasarım, kozmetik, bakım ürünleri, kültürel ögeleri yansıtan ürünler ile gıda ürünleri alanlarında faaliyet gösteriyor. Proje kapsamında, katılımcılara alanlarında uzman iş insanları tarafından eğitimler veriliyor. Ayrıca, eğitimlerin tamamlanmasıyla belirlenen sektörlerde katılımcılara çeşitli mentorluk hizmetleri verilmesi hedefleniyor. Programa katılan eğitmenler, sektörlerindeki bilgi ve tecrübelerini proje boyunca eğitimler, atölye çalışmaları, çalıştaylar, paneller gibi organizasyonlar ile katılımcılara aktarmayı sürdürecek.