YANINDAYIZ Derneği ‘KadınErkekEşittirNokta’ Konferansı’nı gerçekleştirdi. Hedefte; kadının ekonomik, politik ve sosyal yaşamda hak ettiği yeri alması vardı.
YANINDAYIZ Derneği’nin; kadının ekonomik, politik ve sosyal yaşamda hak ettiği yeri alması hedefiyle organize ettiği ‘KadınErkekEşittirNokta’ konferansı, 24 Ekim’de İstanbul Sabancı Center’da gerçekleştirildi. Sunuculuğunu, ünlü oyuncu Mert Fırat ile sunucu ve seslendirme sanatçısı Yekta Kopan’ın yaptığı konferansta toplumsal cinsiyet eşitliği, eşit eğitim imkânlarının sağlanması ve çocuk istismarının önlenmesi konuları tartışıldı. Türkiye’de sanat ve iş dünyasından 40 erkek tarafından, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve her türlü ayrımcılıkla mücadele amacıyla kurulan, üye sayısı 90’a ulaşan YANINDAYIZ Derneği’nin Kurucu Başkanı Nur Ger açılış konuşmasında, konferans ve derneğin temel amacının, cinsiyet eşitliği konusunda erkeklerde zihniyet ve davranış değişimi yaratmak olduğunu söyledi.
Kadına şiddet sona ermeli
Dünya çapında cinsiyet eşitliğini sağlamak ve bu mücadeleye erkeklerin katılımını artırmak amacıyla 22 yıl önce Brezilya’da kurulan ‘Promundo’ isimli oluşumun başkanı Gary Barker ise konferansa video mesajı aracılığıyla katıldı. Barker, “Biz erkekler olarak, kadınlarla birlikte, kadına yönelik şiddetin sonlanması için ciddi çalışmalı ve şiddetin söz konusu olduğu her an buna tepki göstermeliyiz” dedi. Konferans kapsamında gerçekleşen ‘Berber Dükkânı Sohbeti’ bölümünde de dernek üyeleri Murat Yeşildere, Ferhat Boratav ve Bahadır Erdem, ‘Erkek Terörüne Karşı Sıfır Tolerans’ başlığı altında, toplumda kadına yönelik şiddet konusunda mesajlarını paylaştılar.
Çocuk istismarı öncelikli
‘Kadın Dostu Şirketler Konuşuyor’ bölümünde ise Shell yetkilileri ‘Kadın Enerjisi Projesi’ ile enerji sektöründe kadın çalışan sayısının artırılmasıyla ilgili olarak yaptıkları çalışmaları aktardı. Mey Diageo temsilcileri ise Türkiye’de babalık izni uygulamasına ilişkin bilgi paylaştı. Türkiye’nin en büyük RO-RO şirketi DFDS’nin kadın kaptanı Şima Demir, denizcilik sektöründe kadın olmayı, Unilever Türkiye ve MNK Gıda yöneticileri de hayata geçirdikleri kadın dostu uygulamaları anlattı.
Van YAKA – KOOP Başkanı Gülmay Gümüşhan ve Van Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Sinan Pülat da, Van’da çocuk yaşta evliliğin önüne geçmek için başlattıkları ‘Eğlendirmiyoruz, Evlendirmiyoruz’ hareketi hakkında bilgi verdi. Konferansta anlatılanlar; Türkiye’de sivil toplumun, nasıl toplumsal değişimin önemli aktörlerinden biri haline geldiğinin kanıtı niteliğindeydi.