Kadınlar koronavirüs mücadelesinin en ön saflarında yer alıyor. Salgının yaratacağı ekonomik sıkıntıların da en çok kadınları vuracağı düşünülüyor. Krizin etkilerinin yaşandığı bugünlerde, yerel tarım ve ev yapımı ürünlerini tüketiciye ulaştırmak isteyen kadın kooperatifleri de var. Peki onları ne kadar tanıyoruz?
Her yıl on binlerce kadına ulaşarak sosyal ve ekonomik yönden güçlenmelerini sağlayan kadın kooperatifleri de koronavirüs salgınının yarattığı krizden etkilendi. İşlerini durdurmak veya yavaşlatmak zorunda kalan kadın kooperatiflerini desteklemek için, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), ona bağlı işletme olan Nahıl ile Simurg Kadın Kooperatifleri Birliği bir araya gelerek kooperatiflerin yaşamasına yönelik bir dizi çalışma başlattı. #KadınKooperatiflerindenAl hashtag’ini takip ederek bu konuyla ilgili bilgi alabilir, istediğiniz kooperatiften sipariş verebilirsiniz.
Bu dönemde birçok faaliyet durdu
Kadın kooperatiflerinin birçok alanda faaliyetleri bulunuyor. Okul öncesi eğitim hizmetleri, engelli çocuklar için öğrenme merkezleri, tarım ürünlerinin işlenmesi, dokumacılık, tekstil, meslek edindirme ve beceri kursları bu faaliyetler arasında. Korona döneminde üretim yerleri, atölyeler, kafe ve restoranların genel sağlık önlemleri kapsamında kapalı olması, birçok faaliyetin durmasına veya durma noktasına gelmesine sebep oldu.
Çoğu online satış sistemine geçti
Üretim yapan ve tarımsal ürünleri işleyen kadın kooperatiflerinin birçoğu online satış sistemine geçerek ayakta kalma çabalarını sürdürüyor. Kadın kooperatiflerinin ayakta kalması, çeşitli kurumlar ve hükümetin destekleriyle mümkün olsa da, günlük tüketim malzemelerinin bir bölümünün kadın kooperatiflerinden satın alınması, onların yaşamasında küçük de olsa bir destek oluşturabilir.