“Sakalım yok ki sözüm dinlensin!” deyiminden hareketle oluşturulan “Sakallı Kadın Projesi” dünya çapında bilim kadınlarının desteğiyle büyüyor.
Kadın paleontologlar bilim dünyasındaki cinsiyet ayrımcılığı politikalarına yaratıcı bir projeyle ışık tutuyor. “Sakalım yok ki sözüm dinlensin!” deyiminden hareketle oluşturulan “Sakallı Kadın Projesi” dünya çapında bilim kadınlarının desteğiyle büyüyor.
Sakallı kadın projesinin ortaya koyduğu mesaj son derece net: Saha çalışmasını sevmek ve bilime katkı bulunmak için erkek olmaya gerek yok! Wyoming Üniversitesi'nde doçent bir paleobotanik profesörü olan Ellen Currano’nun öncülük ettiği proje dünyanın dört bir yanından kadın bilim insanlarının katılımıyla güçlendi. Çamurların içinde, ağır ekipmanları sırtlayarak yaptıkları çalışmaların hiçbir zaman erkeklerin çalışmaları kadar dikkate alınmadığını savunan Dr. Ellen Currano, bu duruma dikkat çekebilmek amacıyla sakal takmaya başladı. Currano’nun bu hareketi önce bir harekete ve sonrasında da belgesel bir filme dönüştü. Yüzlerine sakal takmış 100 kadın paleontologun portresinin sergilendiği gezici bir sergi de bilim dünyasındaki eşitsizliğe dair bilgilerin paylaşılması için çeşitli etkinliklerde yer alıyor.
Projenin sayfasını ziyaret edebilir, gezici portre sergisinde yer alan fotoğrafları inceleyebilirsiniz.