Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalar kapsamında yeni bir sosyal girişim daha hayata geçirildi. 'Awen for Us' başta kamu kurumları ve kurumsal şirketler olmak üzere temel toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri düzenleyecek.
Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliğini yaygınlaştırmak ve bu alanda farkındalık yaratmak amacını taşıyan sosyal girişim 'Awen for us', Marmara Üniversitesi öğretim üyesi ve kurumsal sosyal sorumluluk uzmanı Dr. Aylin Löle tarafından hayata geçirildi. 'Awen for us' çatısı altında, başta kamu kurumları ve kurumsal şirketler olmak üzere temel toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri verilecek. Ayrıca, kadın-erkek eşitliğine vurgu yapmak için dağıtılacak tasarım ürünleri ile de bu mesajların günlük hayatta görünür olması hedefleniyor.
Daha fazla farkındalık, daha eşit bir dünya
Dr. Aylin Löle, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi başta olmak üzere Türkiye’de bu alanda çalışan akademisyen ve uzmanlardan oluşan bir eğitim havuzu oluşturulduğunu belirterek, “Bu alanda hem çalışanlarını hem paydaşlarını hem de kamuoyunda fark yaratmak isteyen başta kurumsal şirketleri, konunun uzmanı eğitimcilerle buluşturuyoruz. Cinsiyet ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Hakkında Temel Bilgilerin yanı sıra Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliğini Anlamak, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Yönelik Normatif Çerçeveler, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kadın Emeği ve İstihdamı, Sektörel Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlenmesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı İşyeri Oluşturmak başlıkları altında şirketleri ve çalışanları bilgilendiriyor, bu anlamda kalıcı bir kültür inşa etmeye katkıda bulunmaya çalışıyoruz.” dedi.
Günlük hayatta toplumsal eşitlik mesajları
'Awen for us' toplumsal eşitlik çalışmalarını yaygınlaştırmak ve daha geniş çaplı çalışmalara kaynak yaratmak amacıyla bir dizi tasarım ürününü de sitesinde satışa sunuyor. ‘Awen for us’ın tasarım ürünleriyle de mesajlarını kalıcı hale getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Dr. Aylin Löle, “Dil, zihin ve davranışlarımızdaki kalıpları, neşeli, hazırcevap ve ilham verici tarzıyla değiştiriyor. Her şirkete özel ürünler tasarlayarak da eğitimlerle yarattığımız farkındalığı, gündelik hayatta kullandığımız objelerle kalıcı hale getirmeyi hedefliyoruz.” dedi.