Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne kadınlar damga vurdu. Birden fazla kadın yönetmen ve oyuncunun ödül aldığı törende sıklıkla sektördeki cinsiyet eşitsizliğine vurgu yapıldı. Kadın dayanışmasının öne çıktığı törende, sinemacılara daha fazla kadın karakter yaratma çağrısı yapıldı.
Dünyanın en önemli festivallerinden toplumsal eşitlikle ilgili birbiri ardına uygulama değişikliği haberleri gelirken, 57’nci Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ödül törenine kadın oyuncular ve yönetmenler damga vurdu. Törende sıklıkla sektördeki cinsiyet eşitsizliğine ve kadın dayanışmasına vurgusu yapıldı. Ercan Kesal başkanlığında, oyuncu Taner Birsel, senarist ve yazar Gülse Birsel, yönetmen Kıvanç Sezer ve gazeteci Zeynep Oral’dan oluşan jüri; En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ‘Çatlak’ın tüm kadın oyuncuları, Canan Atalay, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Süreyya Kilimci ve Tuğçe Yolcu’ya verilmesi kararını aldı. ‘Sarı Sıcak’la tanınan yönetmen Reyhan’ın geçen yıl kaybettiğimiz sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan’a adadığı filmi ‘Çatlak’ın oyuncuları da sinemacıları daha fazla kadın karakter yaratmaya davet etti ve ödüllerini kadınlar için aldı.
‘İstanbul sözleşmesi yaşatır’
Cahide Sonku Ödülü ise iki kız kardeş ve anne arasındaki dinamiklere odaklanan Nesimi Yetik imzalı Dirlik ‘Düzenlik’in üç oyuncusu Asiye Dinçsoy, Betül Esener, Dudu Yetik’e verildi. Konuşmasında kadınlara vurgu yapan Dinçsoy, ödülünü kendi kız kardeşleri ve ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diyen tüm kız kardeşlerine adadı. Ulusal uzun metraj yarışmasındaki tek kadın yönetmen Azra Deniz Okyay, yarışmanın ‘Çatlak’la birlikte iki favorisinden biri olan filmi ‘Hayaletler’ ile En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kurgu dahil beş ödüle layık görüldü.
‘Arzularının peşinde koşan tüm kadınlar için’
Azra Deniz Okyay’ın En İyi Yönetmen Ödülü’nü alırken yaptığı konuşma, törenin ruhunu özetler nitelikteydi: “Kadın yönetmen olduğum için sektörde çok zorlandım. Genç nesil geliyor. Görmek ile bakmak arasındaki farkı gösteren anneme teşekkür ederim.” ‘Hayaletler’in yapımcısı Dilek Aydın ise En İyi Film Ödülü’nü almak için sahneye çıktığında aynı meseleye değindi ve ödülünü ‘arzularının peşinde koşan tüm kadınlar’ için aldı. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü ise ‘Hayaletler’deki performansıyla Nalan Kuruçim ve ‘İnsanlar İkiye Ayrılır’daki performansıyla Nezaket Erden’e verildi.