Dünyanın en önemli sinema festivallerinin ardından Türkiye’deki festivaller de 5050×2020 kampanyasını desteklemek için harekete geçtiler.
Film endüstrisinde uzun yıllardır tartışmalara neden olan cinsiyet eşitsizliği sorununda 5050×2020 hareketinin etkisiyle olumlu gelişmeler kaydediliyor. 5050×2020 kampanyasını imzalayan film festivalleri, seçici kurul üyelerinden başlayan ve yönetmenlerin cinsiyet dağılımına dek varan geniş bir çerçevede, kadın ve erkek istatistiklerini paylaşmayı taahhüt ediyor.
2018 yılında Cannes Film Festivali’nin en önemli gündemini oluşturan 5050×2020 kampanyası, Cannes’dan aldığı taahhüdün ardından Venedik, Berlin ve Toronto gibi dev festivallerden de destek buldu. Meryl Streep, Cate Blanchett, Kristen Stewart, Salma Hayek gibi kadın yıldızların desteklediği kampanya, 2020 yılına dek sinema, sanat ve eğlence sektörlerinde cinsiyet eşitliğini sağlamayı hedefliyor.
5050×2020 Türk festivallerinde
Dünya sinema festivallerinin ardından Türkiye’nin iki önemli sinema festivali de 5050×2020 kampanyasını imzaladığını duyurdu. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 23-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin açılış toplantısında 5050×2020 kampanyasının imzalandığı duyuruldu.Böylece Altın Koza, Türkiye'de cinsiyet eşitliğini sağlamak için 5050×2020 kampanyasını imzalayan ilk festival oldu.
Altın Koza Festivali’ni, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali takip etti.Son olarak, 26 Ekim’de başlayacak Antalya Altın Portakal Film Festivali, Cinsiyet Eşitliği ve Katılım Taahhütnamesi’ne imza atarak, sinema sektöründe cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik sürdürülen 5050x2020 hareketini desteklediğini açıkladı.