Yarının Kadın Yıldızları, duayen piyanist Ayşegül Sarıca ile birlikte İstanbul Müzik Festivali sahnesinde yer alacak. Pandemi nedeniyle Süreyya Operası’nda kayda alınarak dijital platform üzerinden yayınlanacak konser 29 Ekim’e kadar online izlenebilecek.
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) iş birliğiyle İstanbul Müzik Festivali kapsamında hayata geçirilen ‘Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Eğitim Destek Fonu’, üçüncü yılında 40 üstün yetenekli genç kadın müzisyene ulaştı. Eğitim fonundan yararlanmanın yanı sıra İstanbul Müzik Festivali’nde özel bir konser verme imkânı da bulan genç müzisyenler, bu yıl 29 Eylül’de dinleyicileriyle buluşuyor. Duayen sanatçı Ayşegül Sarıca’nın onur konuğu olduğu Yarının Kadın Yıldızları konseri, pandemi nedeniyle Süreyya Operası’nda kayda alınarak, dijital platform üzerinden yayınlanacak. Konser 29 Ekim tarihine kadar online izlenebilecek.
1990’dan beri festival sponsoru
1990 yılından bu yana İstanbul Müzik Festivali'nin destekçileri arasında yer alan, son üç yıldır da Yarının Kadın Yıldızları projesinin sponsorluğunu üstlenen TSKB, gerek finansman faaliyetleri gerek sosyal sorumluluk projeleri ile kadınların üretim, eğitim ve kültürel hayata eşit fırsatlarla katılımı yönünde pek çok adım atıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği İstanbul Müzik Festivali kapsamında, TSKB iş birliğiyle 2018 yılından beri sürdürülen Yarının Kadın Yıldızları projesi, üstün yetenekli genç kadın müzisyenleri destekliyor. Son üç yılda 40 genç sanatçıya ulaşan fon, bu yıl 12 genç kadın müzisyene katkı sağlıyor. Türkiye’nin en tanınmış piyanistlerinden Ayşegül Sarıca ise bu yıl destek fonundan yararlanmaya hak kazanan genç sanatçılara festival sahnesinde kanaat önderi olarak eşlik edecek.
İşte üstün yetenekli 40 genç kadın
İKSV Genel Müdür Yardımcısı ve Müzikolog Yeşim Gürer Oymak başkanlığında, orkestra şefi ve CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur, keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy, piyano ikilisi Ufuk & Bahar Dördüncü ve piyanist İris Şentürker’den oluşan seçici kurulun değerlendirmeleri sonucu 2020’nin kazananları olarak belirlenen 12 genç kadın müzisyenin isimleri şöyle;
- Aslıhan Gençgönül, viyolonsel
- Billur Ongun, trompet
- Cansu Özdamar, piyano
- Doğa Çetin, keman
- Ece Selin Yüksel, flüt
- İdil Bursa, viyolonsel
- İlke Işı Tuncer, keman
- İrem Özyiğit, kontrbas
- Mercan Demirkanlı, flüt
- Nora Heder, viyola
- Seher Karabiber, flüt
- Simay Gönültaş, fagot.
Son 2 yılın kazanan müzisyenleri şöyle:
2018
Alara Acar, arp
Aslı Su Kurtuluş, flüt
Deniz Ayşe Birdal, viyolonsel
Deniz Su Polat, viyola
Ezgi Göktürk, piyano
Ezgi Sarıkçıoğlu, keman
Ezgi Su Apaydın, keman
Gizem Sözeri, kontrbas
Gülin Ataklı, obua
Güneş Hızlılar, arp
İdil Yunkuş, keman
Ramona Kemmer, piyano
Sesim Bezdüz, keman
Ülker Tümer, viyolonsel
2019
Elif Ece Cansever, keman
Nilüfer Sude Güçlü, keman
Pelinnur Işıkçı, piyano
Sinem Karasu, viyolonsel
Duru Önhon, keman
Ece Nur Özer, fagot
İdil Pulat, viyolonsel
Müge Sak, keman
Berfin Saysel, arp
Deniz Şensoy, keman
İdil Sezer, viyola
Sevgi Varol, fagot
Esengül Yıldız, keman
Hacer Cansu Yüksel, klarnet
Konser biletlerine https://online.iksv.org/event/ZOM10 adresinden ulaşmak mümkün.