Turkcell’in düzenlediği Geleceği Yazan Kadınlar İklim Fikir Maratonu yarışması kapsamında geliştirilen fikirler, somutlaşma konusunda önemli gelişmeler kaydetti
Kadın istihdamında Türkiye'deki en önemli girişimlerden ‘Geleceği Yazan Kadınlar Projesi'nin, iklim krizi çözüm sürecinde de kadınların eşit varlığını desteklemek üzere hayata geçirdiği İklim Fikir Maratonu'nda sahne alan fikirler, kısa süre içerisinde olumlu geri dönüşler almaya başladı. İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında çevre dostu çözümlerden finale kalan beş projenin geliştiricileri, kurumlar ve yatırımcılarla çeşitli iş birlikleri yaparak çalışmalarını somutlaştıracak adımlar atıyor. İlk beşe giren doğa dostu projeler, somutlaşma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
Çevresel sürdürülebilirliğe katkı
Verilen bilgiye göre, yarışmada birincilik ödülünü alan Hüsne Temur, Nimet Özmeral ve Semanur Erbay'ın kurduğu TeknoTeam, çay atıklarını toplayıp kompozit oluşturarak biyo bazlı plastik üreten teknoloji geliştirmişti. Ekip, çay atıklarının geri dönüştürülmesi için paketlerin üzerine en yakın çay atık toplama yerini gösteren karekod sistemi tasarlamıştı. Türkiye'de çayın tüketilme oranı düşünüldüğünde, hijyenik atığın tekrar kazandırılmasının çevresel sürdürülebilirliğe ciddi katkı sağlayacağı düşünülüyor. Bu önemli projenin kurumlara entegrasyonu, çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla iş birlikleri ve yatırımcı alma noktasında çalışmalar sürüyor.
Proje işe dönüşme yolunda
Yarışmada ikinci olan Merve Atalay'ın geliştirdiği Mapla projesi, atıklardan doğada çözünebilen biyoplastik ürünler üretmeyi kapsıyordu. Farklı atıkların dönüşümü için birçok firmayla Ar-Ge iş birliklerini sürdüren Merve Atalay, İklim Fikir Maratonu'nun ardından Mapla projesiyle Sustainable Growth ve Arya Women programlarına dahil oldu. Atalay, Dubai ve Türkiye'den yatırımcılarla görüşerek projesini işe dönüştürme yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.
Donanım için danışmanlık alıyor
Üçüncü olaln Fatma Aouani Çöpoğlu ise Yapay Zekâ Destekli Online Biyogaz İzleme Sistemi projesi CH+.ai ile yarışmada üçüncülük elde etmişti. Proje, biyogaz tesislerini online izleyen platform ve hem erken uyarı veren hem de daha verimli çalışan tesisler elde edilmesi, tesislerde sık karşılaşılan verim düşüşleri ve proses arızalarının önüne geçilmesini hedefliyor. Çöpoğlu projeyle, Yapay Zekâ Destekli Online Biyogaz İzleme teknolojisi projesinin prototipini kuracağı ve test edeceği şirketle anlaştı. Çöpoğlu, ayrıca donanım için de danışmanlık alarak ilerliyor.
AB fonlarını araştırıyor
Yarışmada dördüncü olan ChanGeo projesiyle Dilek Mutlu, çalışması için uygun Avrupa Birliği (AB) proje fonlarını araştırıyor. Çalışmalarını mentorla birlikte sürdüren Mutlu, aynı zamanda TÜBİTAK'ın (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Bireysel Genç Girişim Programı BİGG'e de başvuruda bulundu. Yarışmanın beşincisi Merve Kocagöz, Recycled adlı karbon ayak izimizi azaltan online platform projesiyle iklim değişikliğine teknoloji ile çözüm üretme konusunda çalışmalarına devam ediyor. Kocagöz, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Uşak ve TÜBİTAK ile projesini ilerletiyor.