Farklı üniversite ve disiplinlerden birçok bilim insanının çalışmalarını bir araya getiren ‘Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Sağlığı’ kitabı, kadının eksik haklarından doğan sağlık problemlerini mercek altına alıyor.
Dünyanın birçok yerinde kadınlar, toplumsal cinsiyet eşitsizliği yüzünden daha az ücret alıyor, iş gücüne daha az katılıyor ve eğitim olanaklarından yeterince yararlanamıyor. Tüm bu eşitsizlikler, kadının psikososyal durumunu da içine alan birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Editörlüğünü Prof. Dr. Ayşe Akın ve Doç. Dr. Saliha Özpınar’ın yaptığı ‘Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Sağlığı’ adlı kitap, bu konuda hazırlanmış çok değerli bir kaynak olarak raflarda yerini aldı. Kitabın temelinde, kişinin doğuştan sahip olduğu ‘insan olma hakkı’nın, sağlıklı bir birey olmanın önemli gerekliliklerinden olduğu gerçeği var.
Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı bu hakka yönelik bir tutum olarak sağlık kavramı üzerinde de önemli bir rol oynuyor. Bu tutumdan en çok etkilenen kesimin kadınlar olduğu gerçeğinden yola çıkılarak hazırlanan kitap, toplumsal cinsiyet ayrımcılığı ve sağlık ilişkisini toplam 17 başlıkta ele alıyor. Bu başlıklar, kitapta en güncel bilgi ve örneklerle ele alınıyor. Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Sağlığı kitabı, bilimsel bir çalışma olmakla birlikte, konu ile ilgisi olan tüm sektör, kurum ve bireylerin yararlanabileceği önerileri de içeriyor.